پرسش و پاسخ

 • برگزاری نمایشگاه درهرات

  نمایشگاه نقاشی شمع جهان افروز به پیشواز از روز معلم درشهرهرات برگزارشد .
  نمایشگاه نقاشی شمع جهان افروز به پیشواز از روز معلم در مجتمع کتابخانه عامه سالن علامه سلجوقی افتتاح گردید.
  نمایشگاه شمع جهان افروز از سوی نگارستان ملی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات برای پیشواز از روز معلم دایر شده است .
  در این نمایشگاه در حدود 46 اثر به نمایش گذاشته شده که محتوا و پیام های مختلفی را بیان کننده است.
  در خلق آثار به نمایش گذاشته شده 7 تن از هنرمندان چیره دست نگارستان ملی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات که 6 تن شان خانم و یک تن دیگر آقا بوده سهم داشته اند.
  این هنرمندان خواستندد به پیشواز از روز فرخنده و مبارک معلم دست رنج  هنرشان را به معرض نمایش برای شهروندان هرات بگذارند.
  احمدجاوید ضرغام آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات با افتتاح این نمایشگاه از هنرمندان نگارستان ملی ابراز قدردانی نمود و آنان را تشویق نمود تا با تلاش بیشتر آثار بهتر و با ارزشتری در آینده خلق کنند.
  عبدالله عثمانی عضو مسلکی مدیریت نگارستان ملی اطلاعات و فرهنگ هرات نیز میگوید نمایشگاه نقاشی شمع جهان افروز با استقبال گرم بازدید کنندگان مواجه شد که این خود نشان دهنده هنردوست بودن و توجه به هنر است.
  هنرمندان نگارستان ملی نیز میگویند نمایشگاه شان استقبال گرم شمار زیادی از بازدید  کنندگان را با خود داشت اما آنان نبود بازار فروش برای آثارشان را یکی معضلات عمده سد راه پیشرفت شان عنوان میکنند.
  این سومین نمایشگاه نگارستان ملی است که دست رنج هنرمندانش را به معرض دید عموم قرار میدهد.
  نگارستان ملی هرات در سال 1384 در چوکات ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات در جهت حفظ آثار هنری هنرمندان شروع به کار کرد که تا حال توانسته هنرمندان قابل و زبردستی را به جامعه تقدیم کند.
  گفتنیست که این نگارستان جهت آموزش فن نقاشی و مینیاتوری صنف هایی را بصورت رایگان نیز دایر میکند.
  نگارستان ملی هرات قبلا هم دو نمایشگاه دیگر را به مناسبت روز جهانی زن و مهو خشونت علیه زنان دایر نموده بود
   
 • به تصویرکشیده شدن زنده گی نامه یکصد شاعرمعاصرهرات

  زنده گی نامه ونمونه شعری یکصد شاعرولایت هرات درغالب یک کتاب چاپ وبه بازارعرضه شد.
  این کتاب امروز باحضورمحمد آصف رحیمی والی ولایت هرات وجمعی ازفرهنگیان ونویسنده گان رونمایی شد. 
  ولیشاه بهره رییس پیشین انجمن ادبی ونویسنده این کتاب میگوید: درین اثر زنده گی نامه ونمونه کلام وشعر یکصدتن ازشاعران معاصر که درقید حیات هستند به رشته تحریردرآمده است.
  والی هرات ازتلاش های ولیشاه بهره شخصیت ادیب وفرهنگی بخاطر تکمیل این اثر با ارزش و همچنان ازحمایت بنیاد خیریه فقیری قدردانی نمود   . 
  والی هرات  وضعیت چاپ ونشر کتاب درهرات بدلیل نبود حمایت از نویسنده گان و شاعران را تاسف بارخواند وگفت:" درحال حاضر پنجاه شاعر و نویسنده  ولایت هرات ده ها اثر شعری و نوشتاری آماده چاپ دارند  که بدلیل نداشتن منابع مالی،  توانایی چاپ آثار شان را ندارند.
  آقای رحیمی ،باتاکید برحمایت از حقوق مولفان، ازتجار ملی بخاطر حمایت از نویسنده گان دعوت نمود ودرعین حال از ریاست اطلاعات وفرهنگ خواست از تجدید چاپ آثار نویسنده گان بدون اجازه مولف جلوگیری نمایند  . 
  قابل یادآوریست ولیشاه بهره گردآورنده نویسنده این کتاب ، قبل ازین نیز اثر گنج بقا شرح یک غزل بیدل و هرات نگین خراسان را به رشته تحریر درآورده بود. 
   
 • بروز علایم خشکسالی ، کاهش سطح کشت شالی

  مسولان در اداره زراعت از کاهش ۷۰ درصدی ساحات تحت کشت و برداشت شالی در ولایت هرات خبرداده می دهند.
  به گفته حمیدالله ناصری مدیر عمومی ترویج ریاست زراعت  خشکسالی های اخیر و کمبود آب در طی سال جاری روی کاشت شالی بیشترین تاثیر  را گذاشته که ساحه کشت این نبات به تناسب سال های قبل کاهش چشم گیری یافته است.
  آقای ناصری ضمن ابراز نگرانی از کاهش هفتاد درصدی تولیدات شالی درسال جاری میگوید:" درسال روان کمتر از 3000 هکتار زمین  در سطح تمامی ولسوالی های هرات شالی کشت گردیده ؛بدلیل خشک سالی ونبود آب کافی ۱۰۲۰۰ تن حاصل داشته ؛ این در حالی است که سال گذشته در ولایت هرات 12350 هکتار زمین شالی کشت گردیده بود؛ و ۶۱۷۵۰ تن برداشت داشته است.
  فروشنده گان از افزایش پانزده درصدی قیمت برنج خبرداده می افزایند که در این حال قیمت شالی به بازار پانزده فیصد افزایش داشته ومتقاضیان زیادی دارد.
  مدیر ترویج این ریاست گفت:"  کاشت شالی بصورت قطاری یک تکنالوژی جدید بوده که از سال 2012 بدین سوی از طریق وزارت زراعت ذریعه ایجاد قطعات نمایشی برای شالی کاران ولسوالی های انجیل، گذره، اوبه، چشت شریف، پشتون زرغون، ادرسکن و شیندند ترویج و معرفی گردیده وبر اساس این میتود مقدار تخم ریز، مقدار کوددهی و دفعات آبیاری به تناسب روش محلی کمتر بوده و همچنان عملیات زراعتی کمتری نیز ضرورت دارد که در تناسب با روش محلی حاصل بیشتر بدست میآید.
   در طی سال جاری نیز از طریق این اداره برای 180 دهقان شالی کاردر سطح 6 ولسوالی (انجیل، گذره، پشتون زرغون، اوبه، چشت شریف و ادرسکن ) 180 قطعه نمایشی یک جریبه  شالی  ایجاد گردیده و برای مستفیدین چهار دوره ورکشاپ آموزشی و 12 قلم مواد و اجناس مورد ضرورت شان مساعدت گردیده است.
  منبع می افزاید:"که کاشت انواع شالی (صدری لک و باریک، نیلوفر، رشتی) از جمله ورایتی های محلی میباشد که در این اواخر ورایتی های اصلاح شده بنام های PB3 و IR64 از سوی وزارت زراعت وارد کشور گردیده و از طریق ایجاد قطعات نمایشی این ورایتی هابصورت  قطاری ترویج و مورد قبول شالی کاران واقع گردیده است.
  قابل ذکر است که برنج غله درجه دوم مورد ضرورت مردم افغانستان بوده و بعداز گندم بیشترین استفاده را به عنوان یک غذای مناسب است  که کاشت و تولید آن از سالیان متمادی بدین سو یک مصروفیت عمده زارعین میباشد.
   
 • رونق کشت سویا دربین کشاورزان هرات

  در سال جاری بیش از هشت تن سویا در هشت ولسوالی ولایت هرات کشت شده است.
  به گفته مسئولان در ریاست زراعت ولایت هرات در سال جاری مقدار 8/75 تن سویابین توسط 677 تن از دهاقین در هشت ولسوالی ولایت هرات بذر گردیده است.
  به گفته شکرالله امینی سرپرست مدیریت ترویج ریاست زراعت:" سویابین از جمله نباتات صنعتی است که از سال 2014 بدین سوی از طریق یکی از پروژه های وزارت زراعت بنام دفترNEI  ترویج و کاشت آن ترویج داده شده است برعلاوه ایجاد قطعات نمایشی بوسیله توزیع بذر و کود برای دهاقین تا حال فابریکه های پروسس آرد، روغن،کلوچه، بریانی وشیرنبات سویابین در سطح ولایت هرات از سوی این اداره ساخته شده است ".
   وی افزود که در سال جاری بیش از هشت تن سویابین در ساحه 729 جریب زمین کشت گردیده که به مقدار بیش از 14 تن کود یوریا و DAP در بذر این نبات استفاده گردیده است.
  قابل ذکر است که سویابین در حال حاضر کاملا برداشت نگردیده است بنأً ریاست زراعت آمار تقریبی برداشت آنرا بیش از 300 تن اعلان نموده است
   
 • ترمیم حوض و آب انبارهای تاریخی هرات

  تعدادی از حوض‌ها و آب انبارهای تاریخی هرات که با گذشت زمان تخریب ویا در حال فرسایش بودند از سوی مدیریت آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت مرمت و تکمیل شده است.
  کار ترمیم این حوض‌ها از ابتدای سال جاری با نظارت کامل مدیریت آبدات تاریخی آغاز شده و اکنون به پایان رسیده است.
  زلمی صفا آمر آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات حوض و آب ‌انبارهای تاریخی زمزم، پایان محله یا ملا یعقوب در مجموعه تاریخی کازرگاه شریف، حوض مستوفی یا دیوانچه، حوض محل باباحاجی، حوض مسجد محله باباحاجی، حوض بیت‌الامان، خواجه خلوتیان و برخی زیارت‌ها از جمله خواجه غلتان ولی، پارک باغ‌نو یا نمکدان در کازرگاه را از جمله پروژه‌های ختم شده یاد کرد.
  آقای صفا می‌گوید که در ساخت و ترمیم این ساحات باستانی از مواد و مصالح با ترکیب اولیه و ابتدایی آن استفاده می‌شود؛ اما نبود معماران حرفه‌ای برای ترمیم ساحات باستانی را در شرکت‌های ساختمانی یکی از مشکلات عمده بیان کرد.
  آمر آبدات تاریخی ولایت هرات هزینه ترمیم این سازه‌های باستانی را در حدود ۴۰۷ هزار افغانی خواند.
  گفته می‌شود که بیشتر این آب‌انبارها و حوض‌های تاریخی ولایت هرات مربوط به دوره تیموریان بوده و تعدادی دیگر از آنها از دوران آل کرت و دیگر نظام‌ها بوده است.
  از میان این حوض‌ها تنها از حوض زمزم تا بحال توسط ساکنین ماحول آن همانند گذشته استفاده می‌شود؛ اما سایر آنها در حال حاضر مورد استفاده نبوده و تنها بعنوان ساحه تاریخی ترمیم و پابرجا است.
  در گذشته از آب این آب‌انبارها و حوض‌ها برای شرب و شستشو استفاده می‌شده که برخی از آنها برای توقف کاروان‌ها نیز جایی برای استراحت داشته است.
  ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات برعلاوه تکمیل این پروژه‌ها برنامه‌های ترمیماتی دیگری نیز روی دست دارد که کار برخی از آنها جریان داشته و تعدادی هم تا روزهای آینده آغاز خواهد شد.

   

 • موترهای مسافربری بین‌شهری قاتلین خاموش

  روزانه در مسیرهای بین‌شهری ولایت هرات حجم بالایی از مسافرین توسط فلانکوچ‌ها و تونس‌ها حمل و نقل می‌شوند.
  این مسافرین کمترین مدتی را که برای رفت و برگشت‌شان در یک مسیر طی کنند در حدود یک ساعت و در برخی موارد مسافرین روزانه تا ۴ ساعت را هم در این مسیرها گذرانده اند.
  مسافرینی که روزانه در مسیرهای بین‌شهری توسط فلانکوچ‌ها و تونس‌ها حمل و نقل می‌شوند هرروز بین ۱ الی ۴ ساعت بطور مستقیم دود غلیظ این موترها را استنشاق می‌کنند.
  حالا داکتران در شفاخانه حوزوی هرات این معضل را نگران کننده خوانده و میگویند که آلودگی هوا آسیب‌های شدیدی را در نزد افراد ایجاد میکند.
  طبق آمار شفاخانه حوزوی هرات تنها در شش‌ماه اول سال جاری بیش از ۷۰۰ تن در این شفاخانه به دلیل امراض تنفسی به این مرکز درمانی مراجعه و ثبت گردیده است.
  داکتر علی‌رضا محمدی متخصص امراض داخله در شفاخانه ششصد بستر حوزوی هرات قرارگرفتن یک فرد در معرض مستقیم استنشاق دود موترهای دیزلی در طولانی مدت  را بسیار خطرناک خواند.
  این متخصص داخله در این مرکز درمانی میگوید اگر این روند ادامه داشته باشد در آینده تعداد زیادی از شهروندان این شهر با امراض مهلک و گوناگون تنفسی دست و پنجه نرم خواهند کرد.
  در همین حال غلام نبی فرخی مدیر ترافیک ولایت هرات از جمع آوری موترهای دودزا و دارای عوارض تخنیکی خبرداده می‌گوید که اداره ترافیک هرات هر وسیله نقلیه‌ای که دود بیش از حد و غیر مجاز تولید کند توقف داده و تا زمانی که عوارض برطرف نشود اجازه تردد داده نخواهد شد.
  آقای فرخی می‌گوید این اداره از ابتدای سال جاری تا حال در حدود  بیش از ٨۰ وسیله نقلیه موتر را که دود غیر مجاز تولید می کردند توقف داده و از فعالیت باز داشته است.
  در عین حال مسئولان در ریاست صحت عامه ولایت هرات نیز از این موضوع ابراز نگرانی داشته می‌گویند موترهای لینی دودزا در طولانی مدت مردم این شهر را با امراض گوناگون جدی تنفسی مواجه خواهد ساخت.
  محمد آصف کبیر معاون ریاست صحت عامه ولایت هرات وقایع را بهتر و کم‌هزینه‌تر نسبت به معالجه خواند و تاکید کرد که آلودگی‌های ناشی از دود موترها و سایر عوامل همانند قاتل خاموشی عمل می‌کند.
  آقای کبیر از مسئولین می‌خواهد تا این معضل را جدی پنداشته و اگر آن‌ را اندک بشمرند و این روند به همین منوال ادامه یابد تا چندی بعد شاهد افزایش امراض تنفسی در این ولایت خواهیم بود.
  در حالی چنین نگرانی‌هایی از سوی ادارات مذکور ابراز می‌شود که مسافرین این مسیرها برعلاوه معذب بودن از دود این موترها؛ از اضافه نشاندن مسافرین نیز شکایت دارند.
  آنان می‌گویند در چندین مورد مسافرین از پشت موتر پایین افتاده و مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرده است.
  آنان از دولت  و مسئولین میخواهند تا موترهای معیاری و ایستگاه‌های مجهز و مشخصی برای حمل و نقل مسافرین بین شهری ایجاد کنند
 • نشست مشترك واليان ولايات هرات و خراسان رضوي این بار در ولایت هرات باستان

  نشست مشترك واليان ولايات هرات و خراسان رضوي امروز یکشنبه در شهر هرات برگزارشد. مهندس عليرضا رشيديان استاندار خراسان رضوي ايران بنا به دعوت محمد آصف رحيمي والي ولايت هرات غرض گفتگو پيرامون تقويت همكاري هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي، وارد ولايت هرات شد. محور گفتگوهاي واليان هرات و خراسان رضوي تقويت و توسعه همكاري ها اعلام شده است.

 • نشست خبری برگزاری نخستین نشست والیان مرزی افغانستان و ایران در شهر مشهد

  به تعقیب برگزاری نخستین نشست والیان مرزی افغانستان و ایران در شهر مشهد، محمد آصف رحیمی والی هرات در یک نشست خبری این اجلاس را سر آغاز فصل جدید همکاری های اقتصادی و فرهنگی بین ولایات مرزی دانست.
  این اجلاس بنا بدعوت وزارت امور داخله ایران به هدف جستجوی راهکارهای بهتر افزایش سطح همکاری های اقتصادی، فرهنگی و تجارتی برگزار شد.

 • قوماندان جدید امنیه ولایت هرات رسما معرفی و بکار آغاز نمود.

  قوماندان جدید امنیه ولایت هرات رسما معرفی و بکار آغاز نمود.
  محمد آصف "رحیمی" والی هرات در مراسم معرفی مل پاسوال محمد ایوب "انصاری" بعنوان قوماندان امنیه، وضعیت امنیتی ولایت هرات را رضایت بخش خواند و در عین حال خواهان افزایش تلاش نیروهای امنیتی بخاطر مهار جرایم شد.
  از سوی دیگر دوکتور عبدالظاهر "فیض زاده" مشاور وزارت امور داخله نیز سطح همکاری و هماهنگی بین مسئولان ملکی و نظامی در این ولایت را قابل قدر عنوان کرد.
  قابل یادآوریست : جنرال "انصاری"، بعوض جنرال روزی که چند روز قبل تقاعد نمود، بعنوان قوماندان امنیه ولایت هرات مقرر شده است.

 • محمد آصف رحيمي والي هرات در راس يك هيئت از مقامات دولتي در سفر به ولسوالی ادرسکن، مشكلات مردم را رو در رو با اقشار مختلف بررسي نمود.

  محمد آصف رحيمي والي هرات در راس يك هيئت از مقامات دولتي در سفر به ولسوالی ادرسکن، مشكلات مردم را رو در رو با اقشار مختلف بررسي نمود. 
  درجريان اين سفر كاركرد واحدهاي سومي ادارات در سطح ولسوالي ادرسكن از نزديك مورد بررسي قرارگرفت و بر توسعه برنامه هاي عمراني و تسهيل دسترسي مردم به خدمات شهري تاكيد شد.
  والي هرات ابتدا از تمام بخش هاي اداري بصورت مفصل بازديد نمود و در صحبت با مديران بخش هاي مختلف روند كار، نحوه ارائه خدمات به مردم ، دستاوردها و روند بازسازي را مورد مطالعه قرارداد.
  ولسوالي ادرسكن يكي از ولسوالي هاي عقب مانده در سطح ولايت هرات ميباشد كه در طول ساليان گذشته كمتر به توسعه و انكشاف آن توجه شده است. با وجوديكه مردم اين ولسوالي مالدار هستند، ولي شكايت هايي وجود دارد كه بي توجهي مسئولان زراعتي در طول ساليان اخير و خشكسالي های پیهم سبب ازبين رفتن مواشي مردم شده است.

صفحه 1 از 5
قبل12345بعد