پرسش و پاسخ

 • پیمان ،شاعر حماسه آفرین کی بود ؟

  جامعه ی فرهنگی و ادبی کشور در اول ماه عقرب سال جاری ، یکی دیگر از چهره های اثر گذار و برجسته ی خود را از دست داد و اهل قلم را سوگوار ساخت. 
  سید فضل احمد پیمان شاعر، سیاستمدار و حقوق‌دان معاصر کشور درگذشت. 
  او علاوه بر شاعری، سیاستمداری آگاه و حقوق دانی برجسته هم بود و سال‌ها در زمینه روزنامه‌نگاری نیز  در نشریاتی چون: روزنامه اتفاق اسلام، ماهنامه هرات، ماهنامه فروغ انقلاب، هفته نامه انقلاب اسلامی و نشریه پیام همبستگی  فعالیت کرد. غزل و حماسه سرایی بخش دیگری از فعالیت‌های سید فضل احمد پیمان را در برمی‌گرفت.
   
  سید فضل‌احمد پیمان متخلص به سوگوار،  و اهل هرات و از بانیان شعر مقاومت در افغانستان بود. پیمان به زبان فارسی دری شعر سروده‌است. وی در قریه ملدان ولسوالی انجیل هرات در خانواده اصالتاً هراتی به‌دنیا آمد. مهم‌ترین آثار پیمان منظومه‌های شام شهیدان؛ نوای آزادی و توفان خون است که از شاه‌کارهای ادبیات حماسی کشور به‌شمار می‌روند. وی همچنان مؤسس و صاحب امتیاز ماهنامه فروغ انقلاب، نخستین نشریه چاپی در ولایت بادغیس افغانستان بوده‌است. پیمان از فعالان عرصه سیاسی در غرب افغانستان است. او در دهه هفتاد خورشیدی رئیس سارنوالی ولایت بادغیس بوده و در اوایل دهه هشتاد به عنوان مستوفی ولایت هرات و در اوسط همین دهه به صفت رئیس  سارنوالی استیناف ولایت هرات و مدتی را نیز به عنوان سرپرست ولایت هرات ایفای نقش کرده‌است.
   
  شهرت پیمان اما بیشتر به‌خاطر اشعار و حماسه‌سرایی‌های اوست، پیمان در سرودن انواع گونه‌های شعر فارسی- مانند قصیده، مثنوی، غزل، قطعه، رباعی و ترکیب بند– تبحر داشت. سروده‌های حماسی پیمان به‌ویژه در زمان جنگ افغانستان و شوروی همواره در جبهات جنگ دست‌ به‌ دست می‌شد و در میان مهاجرین افغان در ایران و پاکستان توسط گروه‌ های سرود مدارس و نهادهای فرهنگی در مجالس بزرگ خوانده می‌شد.
   
  فضل‌احمد پیمان در ۱۳۲۰ خورشیدی در ولایت هرات افغانستان به دنیا آمد. مدرسه را در روستای ملدان از توابع ولسوالی انجیل آغاز کرد و در کنار آن به آموختن کتاب‌های عربی و دینی پرداخت. او سرودن شعر را در سن ۱۸ سالگی آغاز کرد و روزهای جوانی اش نیز مصادف بود با جنگ‌های خونین افغانها با شوروی سابق.
  در سال ۱۳۴۸ رسماً کارمند حکومت افغانستان شد و تا سال ۱۳۵۷ در پست‌های اداری حقوقی و عدلی در ولسوالی‌های گلران، غوریان، انجیل و کرخ هرات به وظیفه اش ادامه داد و پس از کودتای هفت ثور به اتهام گرایش فکری به ایده‌های مجاهدین افغانستان بطور جزایی به ولایت بادغیس موظف شد، اما تحت تعقیب استخبارات حکومت افغانستان قرار گرفت و در سال ۱۳۶۰ وظیفه رسمی اش را ترک و به صفوف مجاهدین در بادغیس پیوست و هم‌زمان نشریه فروغ انقلاب را برای مجاهدین دربادغیس تأسیس کرد. سفر به بادغیس فصل تازه‌ای از زندگی پیمان را در پی داشت. او با ایجاد روابط گسترده فرهنگی از نخستین کسانی بود که زمینه چاپ و نشر به صورت کلاسیک را در ولایت بادغیس آغاز کرد. پیمان سال‌ها در جبهات مختلف جنگ در بادغیس دوشادوش همرزمانش علیه نظامیان شوروی سابق جنگید و مدتی فرماندهی جنگ در منطقه بند سبزک در دهستان لامان مرز میان هرات و بادغیس را نیز بر عهده داشت. او تقریباً بیشتر اشعارش را در همین منطقه سروده، جایی که به گفته خودش خون و شعر و آتش با هم برایش مدغم شده بودند.
  درخواست رئیس‌جمهور از پیمان
  حین شدیدترین درگیری‌های مجاهدین با نظامیان وابسته به ارتش شوروی سابق نجیب الله احمد زی معروف به دکتر نجیب الله، رئیس‌جمهور وقت افغانستان یکی از نزدیکانش را به نزد پیمان فرستاد و از او خواست تا دست از سرودن چنین اشعاری علیه حکومت بردارد و از این طریق به پست‌های مهم حکومتی دست یابد، اما پیمان نپذیرفت.
   
  پیمان در پی بحران‌های سیاسی مختلف بوجود آمده در افغانستان بارها با خانواده اش مهاجر شد، به گفته خود او، دو بار همراه با خانواده اش به ایران مهاجر شده‌است و چندین بار به گوشه و کنار خود افغانستان. پیمان مدتی را نیز در کمیته‌های سیاسی مجاهدین افغان در پاکستان گذرانده‌است. او مدتی نیز در ایران کارمند دفتر سیاسی حزب مجاهدین افغانستان «جمعیت اسلامی افغانستان» بود.
  پیمان پس از پیروزی مجاهدین افغانستان به‌عنوان سارنوال  ولایت بادغیس از سوی امیر محمد اسماعیل که در آن‌وقت فرماندهٔی چهار ولایت از جمله بادغیس را نیز به عهده داشت مقرر شد. پس از تصرف غرب افغانستان بدست طالبان پیمان دوباره به ایران مهاجر شد.
  اسارت به دست طالبان
  پیمان در سال ۱۳۷۴ هجری خورشیدی از ایران خارج شد و همراه با امیر محمد اسماعیل در جبهات جنگ در شمال افغانستان شرکت کرد، سپس او با اسماعیل خان فرمانده ارشد نظامی غرب افغانستان در پی معامله پنهانی جنرال عبدالملک با طالبان در ۲۸ ثور ۱۳۷۶ به دست طالبان در مربوطات شهر فاریاب اسیر شد. بعد از آن پیمان با تعدادی از همرزمانش در یک اقدام غافلگیرانه موفق شد هنگامیکه طالبان اسرای جنگی را به طرف شهرمزار شریف انتقال می‌دادند، با استفاده از یک فرصت خود را از چنگ آنان نجات دهد. طالبان دیگر همرزمان پیمان از جمله اسماعیل خان را ۳ سال در اسارت داشتند.
   
  پس از سقوط طالبان و بازگشت از ایران او برای مدتی مستوفی هرات شد. و سپس به عنوان رئیس سارنوالی  هرات مقرر شد و سه سال به این وظیفه اش ادامه داد. پیمان در خلال این وظیفه اش یکبار به عنوان سرپرست ولایت هرات در غیاب اسماعیل خان والی وقت آن ولایت انتخاب شد.
   
  پیمان از زبان دیگران
  برهان‌الدین ربانی رئیس‌جمهور پیشین افغانستان:
  چکامه‌های پیمان از دل چکیده و بر دل می‌نشیند. سیمای دردآشنای شاعر گویای رنج‌های بی‌پایان ملت مظلوم ماست. اشعار نغز و دل‌نشینش با بیان رسا از عمق دردها و رنج‌های ملت زجر کشیده‌اش ترجمانی می‌کند. او شاعر سنگر است و عظمت و جلال سنگرداران را در برابر طوفان درد و رنج، صابر و شکیبا چون صخره‌های پر غرور کشور به پا ایستاده‌اند حکایت می‌کند.
   خلیل‌الله خلیلی شاعر و نویسندهٔ افغان:
  سید سخنور پیمان سوگوار، شور رسوا کن دشمن خوار و سوز ناله‌برانگیز گلگون قبایان وطن در اشعار خجسته تو چندان مقام متعالی دارد که جائی برای تحلیل و نقد ادبی بازنمی‌گذارد به صراحت می‌توان گفت که انسجام و رعایت مقررات و ریزه کاری‌ها در شعر شیدای تو بیانگر همان سبک عراقی است که در دبستان هنرپرور، شعر ساز روح‌انگیز و جان آویز پیر هرات پایه گذاشته‌است.
  رضا چهرقانی برچلویی نویسنده ایرانی:
  دوبیتی‌ها و اشعار پیمان همطراز با اشعار و دوبیتی‌های شاعر معروف عرب بیرم التونسی هستند و بیرم التنوسی را می‌توان بنیانگذار و پرورنده جنبش سخن سرایی توده‌ای هم روزگار مصر دانست.
  با آن‌که در میان شاعران افغانستان کسی را هم طراز با بیرم التونسی یا حتی نسیم شمال نمی‌توان یافت، از بسیاری دو بیتی‌های فضل‌احمد پیمان هم نمی‌توان صرف نظر کرد. این دوبیتی سرای افغانستان که به «سوگوار» مشهور است نمونه‌های بعضاً جالب توجهی را در این زمینه عرضه کرده‌است.
  محمد حنیف بلخی شاعر:
  پیمان از نیایشی که به حضور پروردگار عرضه می‌دارد تا اینکه ضمن خطاب به هموطنانش همه فشرده‌های درونی‌اش را روی صفحات ریخته‌است، آتشی افروخته که هم می‌سوزد و هم می‌سوزاند.
  نقیب آروین شاعر بادغیسی:
  من آن زمان نوجوانی بیش نبودم که با پدرم در دل دره‌های منطقه لامان به خانه پیمان رفتیم، پیمان مردی برجسته و شاعر بود. شاعری که شعرهای ممنوع داشت. شعرهایی که خانه به خانه و سنگر به سنگر می‌گشت و دل‌های سرزمینی را به هیجان می‌آورد.
   
  شعرهایی که نخستین جرقه‌های شعر مقاومت در افغانستان بودند. شام شهیدان نه تنها در میان مردم ناسازگار با حضور شوروی در درون کشور کتابی مشهور بود، بلکه آوارگان این سرزمین در کشورهای همسایه و حتی دور از آن، خواننده و خواهنده شعرهای این دفتر بودند. شعری که کم‎سوادان و گاهی حتی بی‌سوادان از یاد داشتند، شعری که سرود ستیز و ناسازگاری ملتی در سیطره شوروی بود.
  مولوی غلام‌محمد نجیبی کروخ
  منظومه‌های پیمان چون عقد ثریا در آسمان ادب طلوع نموده و چون قمری بر ظلمات زمان نورافشانی می‌کند، از چهره‌های دو چهره پرده برمی‌دارد و اندیشمندان را وادار به تحسین می‌کند و لب شعرشناسان واژه آفرین می‌آفریند.
  عبدالقیوم ملکزاد از نویسنده گان افغان دربارهٔ پیمان و اشعارش در مقاله‌ای با عنوان سیری در قلمرو ادب حماسی می‌نویسد:
  روح سخن پیمان سوگوار، انباشته ازدرد و داغ است و بیشترینش آلوده با ماتم و اندوه و ارائه دهنده تصاویری از سروقدان به خون غلطیده و بازتاب دهنده وضع پریشان مردم عزادار وسیمای ویران خونین دیار!
  او در شرایطی که ارتش سرخ با هماهنگی و پادویی خلق و پرچم در کشور بیداد می‌کند و بوم وبر را به آتش می‌کشد و وجب وجب خاک ما را به خون تر می‌سازد، عید را، «عید ماتم» می‌نامد. زیرا! روزگارش با خوشی هرگز سر سازش ندارد!
  مبارک بادعید آن خواهری را که خاک تیره برسرمی کند باد
  دل سنگ از فغانش آب گردد زمانی کز برادر می‌کند یاد
  مبارک عید آن زندانی ای را که آگه نیست از عید وحلولش
  انیس خلوت او کس نباشد به جز تاریکی کنج سلولش
  پیمان، که چشمان نم آلود منبعث از احساس و درد قلب شکسته اش، همواره دربرابر دیدگانم مجسم است، بسی تلاش می‌ورزد تا فریاد حزینش را با اندوه آوارگان و ماتم رسیدگان گره بزند.[۱۷]
   
  نمونه اشعار
  پیمان اولین مجموعه اشعارش شام شهیدان را با مناجاتی برای رهایی سرزمینش از اسارت آغاز کرده‌است:
  پیمان در دو مجموعه اشعار نخستش، شام شهیدان و نوای آزادی، بیشتر به بیان شعر حماسی پرداخته اما در مجموعه سوم خود به نام توفان خون، علاوه بر اشعار حماسی اشعار غیر حماسی زیادی نیز دیده می‌شود. او در شعری زیر عنوان من کیستم در مورد خودش گفته‌است:
  من کیستم شناور بازو شکسته‌ای در ره‌گذار سیل حوادث نشسته‌ای
  غیر از خروش مدهش طوفان سهمگین نشنیده مژده‌ای، ز لب پی‌خجسته‌ای
  دلداده‌ای، فریفته‌ای، در هوای دوست پیوند مهر از همه عالم گسسته‌ای
  آزاده‌ای، ز بار تعلق بسان سرو مجنون طراز سلسله برپای بسته‌ای
  آزرده‌ای، ولی نه به آزار مایلی دل خسته‌ای، ولیک دلی را نخسته‌ای
  مستغنی از سیاست حکام بحر و بر دریانورد پیر ز جان دست شسته‌ای
  در احتضار، عمر به آخر رسانده‌ای طرفی ز جان‌سپاری خود بر نبسته‌ای
  از اهل این زمانه، سزاوار دوستی کمتر سراغ دیده و بسیار جسته‌ای
  از بخت در شکایت و از دهر تنگ‌دل از آشنا ملول و ز بیگانه خسته‌ای
  محروم زیست هر که چو «پیمان» در این وطن یا سیم و زر نداشت یا دار و دسته‌ای
  نمونه دیگری از کلام پیمان:
  خوشا دلی که تپد در هوای آزادی خوشا سری که رود در بهای آزادی
  خوشا به قطرهٔ خونی که می‌چکد به‌زمین برای دین خدا و برای آزادی
  خوشا به آن‌که شود چون حسین و یارانش شهید معرکهٔ کربلای آزادی
  خوشا به آبله پایی که در ستیغ ستیغ شود بلند به‌دستش لوای آزادی
  خوشا به تازه عروسی که بسته‌است آذین به‌کف ز سرخی رنگ حنای آزادی
  خوشا به قافیه سنجان گلشن توحید که ناورند به لب جز نوای آزادی
  غبار رهگذری را ز خاک میهن خود به سلطنت نفروشد گدای آزادی
  به پادشاهی عالم فرو نیارد سر کسی‌که زنده بود در فضای آزادی
  بنای سد خلل ناپذیر اسکندر به محکمی نبود چون بنای آزادی
  رهی که فاصلهٔ آن زقاف تا قاف است توان نمود طی اما به به‌پای آزادی
  ز خطه‌ای که اسیر است اعتبار مجوی که خاک زر شود از کیمیای آزادی
  ندای حق نشود در جهان بلند هرگز اگر بلند نباشد ندای آزادی
  نمی‌رسند به ساحل سفینه‌های نجات اگر مدد نکند ناخدای آزادی
  خوشا دمی‌که در آیند باز در پرواز کبوتران حرم در فضای آزادی
  قفس شکسته و زنجیرها گسسته شوند به یمن همت فرامان‌روای آزادی
  دگر به هیچ دل اندیشه‌ای نیابد راه ز هر چه هست به عالم، سوای آزادی
  دگر به خون ضعیفی زمین نگردد سرخ به جرم آنکه چرا گفت، (های آزادی)
  دگر نوای طرب سر کنند چون پیمان هزار شاعر دستان سرای آزادی
  در اشعار پیمان گونه‌هایی از دوبیتی و رباعی‌های محلی نیز دیده می‌شود. بیشترین اشعاری توسط مردم در روستاها حفظ می‌گردید، دوبیتی‌ها و رباعی شاعر بود. چند نمونه از دوبیتی‌ها و رباعی‌های سید فضل‌احمد پیمان
  مجاهد! ظلم و بدکاری گناه است ستمگاری و مکاری گناه است
  کسی که پیرو اسلام باشد اگر او را بیازاری گناه است
  مجاهد چشم مستت را بنازم جبین حق پرستت را بنازم
  خرامان می‌روی در جبهه جنگ کلاشینکوف دستت را بنازم
  خوشا آهنگ وحدت ساز کردن گره از مشکل خود باز کردن
  به‌بال اتحاد و همنوائی به اوج آرزو پرواز کردن
  خوشا در رزمگه مردانه مردن غبار از چهره هستی ستردن
  خوشا جام شهادت نوش کردن میان سنگر حق جان سپردن
  لباس جنگ در برمی‌کنم من به جرئت عزم سنگر می‌کنم من
  قوای نا بکار شوروی ر برون از خاک کشور می‌کنم من
  کلاشینکوف در دستم خدایا به پای بند زر مستم خدایا
  پی نابودی روس ستمگر روانه سوی جنگ هستم خدایا
  بند زرمست از مناطق سخت‌گذر کوهستانی ولایت بادغیس است.
  آثار
  از وی سه اثر به نام‌های شام شهیدان و نوای آزادی و توفان خون به چاپ رسیده‌است. دو اثر نخست پیمان به صورت کل نایاب گردیده، اما توفان خون تلفیقی از اشعار دو اثر پیشین و اشعار چاپ نشده اش. توفان خون روز ۱۰ سرطان ۱۳۹۴ توسط انتشارات توانا در هرات چاپ شد. شام شهیدان نام اولین اثر پیمان است و نوای آزادی دومین اثر اوست که در سال ۱۳۶۸ خورشیدی با تیراژ ۵۰۰۰ جلد در چاپخانه پنگوئن در مشهد مقدس بچاپ رسیده‌است.
  منبع: سایت دوربین 
   
 • تلاش برای احیای موسیقی محلی در هرات.

   
  ولایت هرات در باستانی بودنش شهره هر شهریست؛ این ولایت فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیلی را در دل خود جا داده است، بناهای تاریخی بسیار قدیمی، رفتارها، دین و آئین، پوشش‌های ظاهری مردم، آلات مورد استفاده در بخش‌های مختلف از جمله موسیقی نشان‌دهنده تاریخ بسیار کهن و دیرین این دیار است.
  موسیقی و آلات نوازندگی در یک جامعه نیز انعکاس‌دهنده گوشه‌ای از فرهنگ و تاریخ دیرین آن محیط است، این‌جا در هرات نیز موسیقی و آله‌های نوازندگی گوناگونی از دوران بسیار دور به نسل کنونی رسیده است؛ اما در این میان موسیقی و آله‌های مورد استفاده در این هنر، با اندکی بی‌مهری از سوی نسل نوین مواجه شده است.
  دوتار یکی از جمله آله‌های اصیل نوازندگی و مورد استفاده در موسیقی سنتی هرات است که امروزه توجه چندانی به آن نشده و مورد بی‌توجهی از سوی هنرمندان و گروه‌های هنری قرار گرفته و اندک افرادی دیده می‌شود که از این آله موسیقی در کنسرت‌ها و محافل‌ استفاده کنند.
  اما اکنون مدیریت موسیقی اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات از دوسال بدینسو آستین بالا زده است تا گوشه‌ای از فرهنگ اصیل هراتی را زنده سازد.
  احمد رئوف حبیب‌زاده فتح‌علی‌خان، مدیر عمومی موسیقی اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات این روزها در تلاش است تا به موسیقی و آلات مورد استفاده در این هنر اصیل هراتی رنگ و روی تازه‌ای بخشیده و آنرا برای مردم بهتر و ساده‌تر بشناساند.
  آقای حبیب‌زاده فتح‌علی‌خان همچنین از وضعیت کنونی موسیقی در هرات ابراز نگرانی نمود و تاکید کرد که برای سامان بخشیدن به موسیقی هراتی برای گروه‌های هنری فعال در این ولایت جوازهای کار داده خواهد شد؛ چندی قبل مدیریت موسیقی اداره اطلاعات و فرهنگ هرات از گروه‌های هنری فعال در این ولایت امتحاناتی اخذ نمود که براساس نتایج آن برای گروه‌های موفق و واجد شرایط جواز کار و تصدیق‌نامه‌هایی تهیه شده و از این پس گروه‌ها براساس جواز کار فعالیت خواهند داشت.
  با این حال مدیر عمومی موسیقی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات تاکید دارد، که این اداره برای توسعه و گسترش موسیقی سنتی هراتی؛ برنامه‌های زیادی روی دست دارند، اما بنابر مشکلات مالی و نبود هزینه کافی، آنان قادر به انجام آن نیستند.
  اما با آن هم این ادراه تلاش دارد تا از این پس ماهانه برنامه‌هایی را برای آشنایی بیشتر مردم با موسیقی کلاسیک برگزار نموده تا از این طریق بتوانند موسیقی اصیل هراتی را گسترش دهند./باخترهرات مرتضی محمدی
 • برگزاری نمایشگاه درهرات

  نمایشگاه نقاشی شمع جهان افروز به پیشواز از روز معلم درشهرهرات برگزارشد .
  نمایشگاه نقاشی شمع جهان افروز به پیشواز از روز معلم در مجتمع کتابخانه عامه سالن علامه سلجوقی افتتاح گردید.
  نمایشگاه شمع جهان افروز از سوی نگارستان ملی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات برای پیشواز از روز معلم دایر شده است .
  در این نمایشگاه در حدود 46 اثر به نمایش گذاشته شده که محتوا و پیام های مختلفی را بیان کننده است.
  در خلق آثار به نمایش گذاشته شده 7 تن از هنرمندان چیره دست نگارستان ملی ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات که 6 تن شان خانم و یک تن دیگر آقا بوده سهم داشته اند.
  این هنرمندان خواستندد به پیشواز از روز فرخنده و مبارک معلم دست رنج  هنرشان را به معرض نمایش برای شهروندان هرات بگذارند.
  احمدجاوید ضرغام آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات با افتتاح این نمایشگاه از هنرمندان نگارستان ملی ابراز قدردانی نمود و آنان را تشویق نمود تا با تلاش بیشتر آثار بهتر و با ارزشتری در آینده خلق کنند.
  عبدالله عثمانی عضو مسلکی مدیریت نگارستان ملی اطلاعات و فرهنگ هرات نیز میگوید نمایشگاه نقاشی شمع جهان افروز با استقبال گرم بازدید کنندگان مواجه شد که این خود نشان دهنده هنردوست بودن و توجه به هنر است.
  هنرمندان نگارستان ملی نیز میگویند نمایشگاه شان استقبال گرم شمار زیادی از بازدید  کنندگان را با خود داشت اما آنان نبود بازار فروش برای آثارشان را یکی معضلات عمده سد راه پیشرفت شان عنوان میکنند.
  این سومین نمایشگاه نگارستان ملی است که دست رنج هنرمندانش را به معرض دید عموم قرار میدهد.
  نگارستان ملی هرات در سال 1384 در چوکات ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات در جهت حفظ آثار هنری هنرمندان شروع به کار کرد که تا حال توانسته هنرمندان قابل و زبردستی را به جامعه تقدیم کند.
  گفتنیست که این نگارستان جهت آموزش فن نقاشی و مینیاتوری صنف هایی را بصورت رایگان نیز دایر میکند.
  نگارستان ملی هرات قبلا هم دو نمایشگاه دیگر را به مناسبت روز جهانی زن و مهو خشونت علیه زنان دایر نموده بود
   
 • به تصویرکشیده شدن زنده گی نامه یکصد شاعرمعاصرهرات

  زنده گی نامه ونمونه شعری یکصد شاعرولایت هرات درغالب یک کتاب چاپ وبه بازارعرضه شد.
  این کتاب امروز باحضورمحمد آصف رحیمی والی ولایت هرات وجمعی ازفرهنگیان ونویسنده گان رونمایی شد. 
  ولیشاه بهره رییس پیشین انجمن ادبی ونویسنده این کتاب میگوید: درین اثر زنده گی نامه ونمونه کلام وشعر یکصدتن ازشاعران معاصر که درقید حیات هستند به رشته تحریردرآمده است.
  والی هرات ازتلاش های ولیشاه بهره شخصیت ادیب وفرهنگی بخاطر تکمیل این اثر با ارزش و همچنان ازحمایت بنیاد خیریه فقیری قدردانی نمود   . 
  والی هرات  وضعیت چاپ ونشر کتاب درهرات بدلیل نبود حمایت از نویسنده گان و شاعران را تاسف بارخواند وگفت:" درحال حاضر پنجاه شاعر و نویسنده  ولایت هرات ده ها اثر شعری و نوشتاری آماده چاپ دارند  که بدلیل نداشتن منابع مالی،  توانایی چاپ آثار شان را ندارند.
  آقای رحیمی ،باتاکید برحمایت از حقوق مولفان، ازتجار ملی بخاطر حمایت از نویسنده گان دعوت نمود ودرعین حال از ریاست اطلاعات وفرهنگ خواست از تجدید چاپ آثار نویسنده گان بدون اجازه مولف جلوگیری نمایند  . 
  قابل یادآوریست ولیشاه بهره گردآورنده نویسنده این کتاب ، قبل ازین نیز اثر گنج بقا شرح یک غزل بیدل و هرات نگین خراسان را به رشته تحریر درآورده بود. 
   
 • بروز علایم خشکسالی ، کاهش سطح کشت شالی

  مسولان در اداره زراعت از کاهش ۷۰ درصدی ساحات تحت کشت و برداشت شالی در ولایت هرات خبرداده می دهند.
  به گفته حمیدالله ناصری مدیر عمومی ترویج ریاست زراعت  خشکسالی های اخیر و کمبود آب در طی سال جاری روی کاشت شالی بیشترین تاثیر  را گذاشته که ساحه کشت این نبات به تناسب سال های قبل کاهش چشم گیری یافته است.
  آقای ناصری ضمن ابراز نگرانی از کاهش هفتاد درصدی تولیدات شالی درسال جاری میگوید:" درسال روان کمتر از 3000 هکتار زمین  در سطح تمامی ولسوالی های هرات شالی کشت گردیده ؛بدلیل خشک سالی ونبود آب کافی ۱۰۲۰۰ تن حاصل داشته ؛ این در حالی است که سال گذشته در ولایت هرات 12350 هکتار زمین شالی کشت گردیده بود؛ و ۶۱۷۵۰ تن برداشت داشته است.
  فروشنده گان از افزایش پانزده درصدی قیمت برنج خبرداده می افزایند که در این حال قیمت شالی به بازار پانزده فیصد افزایش داشته ومتقاضیان زیادی دارد.
  مدیر ترویج این ریاست گفت:"  کاشت شالی بصورت قطاری یک تکنالوژی جدید بوده که از سال 2012 بدین سوی از طریق وزارت زراعت ذریعه ایجاد قطعات نمایشی برای شالی کاران ولسوالی های انجیل، گذره، اوبه، چشت شریف، پشتون زرغون، ادرسکن و شیندند ترویج و معرفی گردیده وبر اساس این میتود مقدار تخم ریز، مقدار کوددهی و دفعات آبیاری به تناسب روش محلی کمتر بوده و همچنان عملیات زراعتی کمتری نیز ضرورت دارد که در تناسب با روش محلی حاصل بیشتر بدست میآید.
   در طی سال جاری نیز از طریق این اداره برای 180 دهقان شالی کاردر سطح 6 ولسوالی (انجیل، گذره، پشتون زرغون، اوبه، چشت شریف و ادرسکن ) 180 قطعه نمایشی یک جریبه  شالی  ایجاد گردیده و برای مستفیدین چهار دوره ورکشاپ آموزشی و 12 قلم مواد و اجناس مورد ضرورت شان مساعدت گردیده است.
  منبع می افزاید:"که کاشت انواع شالی (صدری لک و باریک، نیلوفر، رشتی) از جمله ورایتی های محلی میباشد که در این اواخر ورایتی های اصلاح شده بنام های PB3 و IR64 از سوی وزارت زراعت وارد کشور گردیده و از طریق ایجاد قطعات نمایشی این ورایتی هابصورت  قطاری ترویج و مورد قبول شالی کاران واقع گردیده است.
  قابل ذکر است که برنج غله درجه دوم مورد ضرورت مردم افغانستان بوده و بعداز گندم بیشترین استفاده را به عنوان یک غذای مناسب است  که کاشت و تولید آن از سالیان متمادی بدین سو یک مصروفیت عمده زارعین میباشد.
   
 • رونق کشت سویا دربین کشاورزان هرات

  در سال جاری بیش از هشت تن سویا در هشت ولسوالی ولایت هرات کشت شده است.
  به گفته مسئولان در ریاست زراعت ولایت هرات در سال جاری مقدار 8/75 تن سویابین توسط 677 تن از دهاقین در هشت ولسوالی ولایت هرات بذر گردیده است.
  به گفته شکرالله امینی سرپرست مدیریت ترویج ریاست زراعت:" سویابین از جمله نباتات صنعتی است که از سال 2014 بدین سوی از طریق یکی از پروژه های وزارت زراعت بنام دفترNEI  ترویج و کاشت آن ترویج داده شده است برعلاوه ایجاد قطعات نمایشی بوسیله توزیع بذر و کود برای دهاقین تا حال فابریکه های پروسس آرد، روغن،کلوچه، بریانی وشیرنبات سویابین در سطح ولایت هرات از سوی این اداره ساخته شده است ".
   وی افزود که در سال جاری بیش از هشت تن سویابین در ساحه 729 جریب زمین کشت گردیده که به مقدار بیش از 14 تن کود یوریا و DAP در بذر این نبات استفاده گردیده است.
  قابل ذکر است که سویابین در حال حاضر کاملا برداشت نگردیده است بنأً ریاست زراعت آمار تقریبی برداشت آنرا بیش از 300 تن اعلان نموده است
   
 • ترمیم حوض و آب انبارهای تاریخی هرات

  تعدادی از حوض‌ها و آب انبارهای تاریخی هرات که با گذشت زمان تخریب ویا در حال فرسایش بودند از سوی مدیریت آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت مرمت و تکمیل شده است.
  کار ترمیم این حوض‌ها از ابتدای سال جاری با نظارت کامل مدیریت آبدات تاریخی آغاز شده و اکنون به پایان رسیده است.
  زلمی صفا آمر آبدات تاریخی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات حوض و آب ‌انبارهای تاریخی زمزم، پایان محله یا ملا یعقوب در مجموعه تاریخی کازرگاه شریف، حوض مستوفی یا دیوانچه، حوض محل باباحاجی، حوض مسجد محله باباحاجی، حوض بیت‌الامان، خواجه خلوتیان و برخی زیارت‌ها از جمله خواجه غلتان ولی، پارک باغ‌نو یا نمکدان در کازرگاه را از جمله پروژه‌های ختم شده یاد کرد.
  آقای صفا می‌گوید که در ساخت و ترمیم این ساحات باستانی از مواد و مصالح با ترکیب اولیه و ابتدایی آن استفاده می‌شود؛ اما نبود معماران حرفه‌ای برای ترمیم ساحات باستانی را در شرکت‌های ساختمانی یکی از مشکلات عمده بیان کرد.
  آمر آبدات تاریخی ولایت هرات هزینه ترمیم این سازه‌های باستانی را در حدود ۴۰۷ هزار افغانی خواند.
  گفته می‌شود که بیشتر این آب‌انبارها و حوض‌های تاریخی ولایت هرات مربوط به دوره تیموریان بوده و تعدادی دیگر از آنها از دوران آل کرت و دیگر نظام‌ها بوده است.
  از میان این حوض‌ها تنها از حوض زمزم تا بحال توسط ساکنین ماحول آن همانند گذشته استفاده می‌شود؛ اما سایر آنها در حال حاضر مورد استفاده نبوده و تنها بعنوان ساحه تاریخی ترمیم و پابرجا است.
  در گذشته از آب این آب‌انبارها و حوض‌ها برای شرب و شستشو استفاده می‌شده که برخی از آنها برای توقف کاروان‌ها نیز جایی برای استراحت داشته است.
  ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات برعلاوه تکمیل این پروژه‌ها برنامه‌های ترمیماتی دیگری نیز روی دست دارد که کار برخی از آنها جریان داشته و تعدادی هم تا روزهای آینده آغاز خواهد شد.

   

 • موترهای مسافربری بین‌شهری قاتلین خاموش

  روزانه در مسیرهای بین‌شهری ولایت هرات حجم بالایی از مسافرین توسط فلانکوچ‌ها و تونس‌ها حمل و نقل می‌شوند.
  این مسافرین کمترین مدتی را که برای رفت و برگشت‌شان در یک مسیر طی کنند در حدود یک ساعت و در برخی موارد مسافرین روزانه تا ۴ ساعت را هم در این مسیرها گذرانده اند.
  مسافرینی که روزانه در مسیرهای بین‌شهری توسط فلانکوچ‌ها و تونس‌ها حمل و نقل می‌شوند هرروز بین ۱ الی ۴ ساعت بطور مستقیم دود غلیظ این موترها را استنشاق می‌کنند.
  حالا داکتران در شفاخانه حوزوی هرات این معضل را نگران کننده خوانده و میگویند که آلودگی هوا آسیب‌های شدیدی را در نزد افراد ایجاد میکند.
  طبق آمار شفاخانه حوزوی هرات تنها در شش‌ماه اول سال جاری بیش از ۷۰۰ تن در این شفاخانه به دلیل امراض تنفسی به این مرکز درمانی مراجعه و ثبت گردیده است.
  داکتر علی‌رضا محمدی متخصص امراض داخله در شفاخانه ششصد بستر حوزوی هرات قرارگرفتن یک فرد در معرض مستقیم استنشاق دود موترهای دیزلی در طولانی مدت  را بسیار خطرناک خواند.
  این متخصص داخله در این مرکز درمانی میگوید اگر این روند ادامه داشته باشد در آینده تعداد زیادی از شهروندان این شهر با امراض مهلک و گوناگون تنفسی دست و پنجه نرم خواهند کرد.
  در همین حال غلام نبی فرخی مدیر ترافیک ولایت هرات از جمع آوری موترهای دودزا و دارای عوارض تخنیکی خبرداده می‌گوید که اداره ترافیک هرات هر وسیله نقلیه‌ای که دود بیش از حد و غیر مجاز تولید کند توقف داده و تا زمانی که عوارض برطرف نشود اجازه تردد داده نخواهد شد.
  آقای فرخی می‌گوید این اداره از ابتدای سال جاری تا حال در حدود  بیش از ٨۰ وسیله نقلیه موتر را که دود غیر مجاز تولید می کردند توقف داده و از فعالیت باز داشته است.
  در عین حال مسئولان در ریاست صحت عامه ولایت هرات نیز از این موضوع ابراز نگرانی داشته می‌گویند موترهای لینی دودزا در طولانی مدت مردم این شهر را با امراض گوناگون جدی تنفسی مواجه خواهد ساخت.
  محمد آصف کبیر معاون ریاست صحت عامه ولایت هرات وقایع را بهتر و کم‌هزینه‌تر نسبت به معالجه خواند و تاکید کرد که آلودگی‌های ناشی از دود موترها و سایر عوامل همانند قاتل خاموشی عمل می‌کند.
  آقای کبیر از مسئولین می‌خواهد تا این معضل را جدی پنداشته و اگر آن‌ را اندک بشمرند و این روند به همین منوال ادامه یابد تا چندی بعد شاهد افزایش امراض تنفسی در این ولایت خواهیم بود.
  در حالی چنین نگرانی‌هایی از سوی ادارات مذکور ابراز می‌شود که مسافرین این مسیرها برعلاوه معذب بودن از دود این موترها؛ از اضافه نشاندن مسافرین نیز شکایت دارند.
  آنان می‌گویند در چندین مورد مسافرین از پشت موتر پایین افتاده و مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرده است.
  آنان از دولت  و مسئولین میخواهند تا موترهای معیاری و ایستگاه‌های مجهز و مشخصی برای حمل و نقل مسافرین بین شهری ایجاد کنند
 • نشست مشترك واليان ولايات هرات و خراسان رضوي این بار در ولایت هرات باستان

  نشست مشترك واليان ولايات هرات و خراسان رضوي امروز یکشنبه در شهر هرات برگزارشد. مهندس عليرضا رشيديان استاندار خراسان رضوي ايران بنا به دعوت محمد آصف رحيمي والي ولايت هرات غرض گفتگو پيرامون تقويت همكاري هاي اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي، وارد ولايت هرات شد. محور گفتگوهاي واليان هرات و خراسان رضوي تقويت و توسعه همكاري ها اعلام شده است.

 • نشست خبری برگزاری نخستین نشست والیان مرزی افغانستان و ایران در شهر مشهد

  به تعقیب برگزاری نخستین نشست والیان مرزی افغانستان و ایران در شهر مشهد، محمد آصف رحیمی والی هرات در یک نشست خبری این اجلاس را سر آغاز فصل جدید همکاری های اقتصادی و فرهنگی بین ولایات مرزی دانست.
  این اجلاس بنا بدعوت وزارت امور داخله ایران به هدف جستجوی راهکارهای بهتر افزایش سطح همکاری های اقتصادی، فرهنگی و تجارتی برگزار شد.

صفحه 1 از 5
قبل12345بعد