تلاش برای احیای موسیقی محلی در هرات.

 
ولایت هرات در باستانی بودنش شهره هر شهریست؛ این ولایت فرهنگ و تمدن بسیار کهن و اصیلی را در دل خود جا داده است، بناهای تاریخی بسیار قدیمی، رفتارها، دین و آئین، پوشش‌های ظاهری مردم، آلات مورد استفاده در بخش‌های مختلف از جمله موسیقی نشان‌دهنده تاریخ بسیار کهن و دیرین این دیار است.
موسیقی و آلات نوازندگی در یک جامعه نیز انعکاس‌دهنده گوشه‌ای از فرهنگ و تاریخ دیرین آن محیط است، این‌جا در هرات نیز موسیقی و آله‌های نوازندگی گوناگونی از دوران بسیار دور به نسل کنونی رسیده است؛ اما در این میان موسیقی و آله‌های مورد استفاده در این هنر، با اندکی بی‌مهری از سوی نسل نوین مواجه شده است.
دوتار یکی از جمله آله‌های اصیل نوازندگی و مورد استفاده در موسیقی سنتی هرات است که امروزه توجه چندانی به آن نشده و مورد بی‌توجهی از سوی هنرمندان و گروه‌های هنری قرار گرفته و اندک افرادی دیده می‌شود که از این آله موسیقی در کنسرت‌ها و محافل‌ استفاده کنند.
اما اکنون مدیریت موسیقی اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات از دوسال بدینسو آستین بالا زده است تا گوشه‌ای از فرهنگ اصیل هراتی را زنده سازد.
احمد رئوف حبیب‌زاده فتح‌علی‌خان، مدیر عمومی موسیقی اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات این روزها در تلاش است تا به موسیقی و آلات مورد استفاده در این هنر اصیل هراتی رنگ و روی تازه‌ای بخشیده و آنرا برای مردم بهتر و ساده‌تر بشناساند.
آقای حبیب‌زاده فتح‌علی‌خان همچنین از وضعیت کنونی موسیقی در هرات ابراز نگرانی نمود و تاکید کرد که برای سامان بخشیدن به موسیقی هراتی برای گروه‌های هنری فعال در این ولایت جوازهای کار داده خواهد شد؛ چندی قبل مدیریت موسیقی اداره اطلاعات و فرهنگ هرات از گروه‌های هنری فعال در این ولایت امتحاناتی اخذ نمود که براساس نتایج آن برای گروه‌های موفق و واجد شرایط جواز کار و تصدیق‌نامه‌هایی تهیه شده و از این پس گروه‌ها براساس جواز کار فعالیت خواهند داشت.
با این حال مدیر عمومی موسیقی ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات تاکید دارد، که این اداره برای توسعه و گسترش موسیقی سنتی هراتی؛ برنامه‌های زیادی روی دست دارند، اما بنابر مشکلات مالی و نبود هزینه کافی، آنان قادر به انجام آن نیستند.
اما با آن هم این ادراه تلاش دارد تا از این پس ماهانه برنامه‌هایی را برای آشنایی بیشتر مردم با موسیقی کلاسیک برگزار نموده تا از این طریق بتوانند موسیقی اصیل هراتی را گسترش دهند./باخترهرات مرتضی محمدی